Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından yürütülen sporun sağlığa ve gençlik enerjisine olan olumlu etkilerini bir arada yaşayacağınız birbirinden heyecan verici spor projeleriyle tanışın! 
7’den 70’e tüm vatandaşlarımıza yönelik düzenlenen spor etkinlikleri, antrenmanlar ve turnuvalarla dolu bu projelerde siz de yerinizi alarak spor yapmanın keyfini doyasıya yaşayabilirsiniz. Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından yürütülen bu projeler sayesinde hem bedensel hem de zihinsel olarak kendinizi geliştirebilir, yeni arkadaşlıklar edinebilir ve sağlıklı bir yaşam tarzını benimseyebilirsiniz.
Geleceğin sporcularını yetiştirmek, gençleri sporla buluşturmak ve hayatınıza enerji katmak için biz buradayız. Haydi, sporun gücünü keşfedin ve bizimle birlikte hareket etmeye başlayın! 
Siz de Sporla iç içe bir hayata adım atmak ve spor projelerine katılmak istiyorsanız İl ve İlçe Müdürlüklerimize bekliyoruz.
GSB SPOR OKULLARI
Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından her yıl 81 ilde düzenlenen GSB Spor Okullar ve GSB Engelsiz Spor Okulları 20 ilçede ve tüm yıl boyunca kesintisiz sürmeye devam ediyor.
GSB Spor Okullar kapsamında 5-18 yaş arasındaki çocuklar ve gençler, atletizm, futbol, boks, cimnastik, eskrim, güreş, judo, basketbol, karate, okçuluk, voleybol, badminton, yüzme gibi farklı branşlarda ücretsiz spor yapma imkanı bulup Balıkesir Gençlik ve Spor il Müdürlüğü tarafından yaz ve kış dönemlerinde yapılan antrenmanlarda Balıkesir' in dört bir yanındaki on binlerce öğrenci yine sporun güzellikleriyle buluşuyor.
İLKOKULLARDA SPOR DALI EĞİTİMİ 
Gençlik ve Spor Bakanlığı ile Milli Eğitim Bakanlığı arasında imzalanan "İlkokullarda Spor Dalı Eğitimi" protokolü çerçevesinde Balıkesir 'de 4.sınıflara yönelik çalışmalar devam ediyor. Balıkesir Gençlik ve Spor Müdürlüğü tesisleri ve okulların spor alanlarında yapılacak eğitimlerde çocukların sporla buluşması, gençlik döneminde kötü alışkanlıklara edinmeden sağlıklı bir hayat sürmesi ve geleceğin milli sporcularının yetiştirilmesi hedefleniyor. Tüm ilçelerimizdeki okullarda proje devam etmektedir.
YÜZME BİLMEYEN KALMASIN
Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından 2018 yılında hayata geçirilen bu proje kapsamında, Balıkesir’deki tesislerde 30.487 kişiye yüzme eğitimi verilmiş olup 7-14 yaş arası çocuklar ve +14 yaş üzeri kadın-erkek bireyler için yüzme seansları düzenlenerek, 7'den 70'e herkes yüzmeyi öğrenme fırsatı buluyor.
Yüzme Bilmeyen Kalmasın Projesi, çocukların spor tesislerini yakından görmelerini ve erken yaşta spora başlamalarını hedefliyor. Bu proje ile çocuklar, bağımlılıklardan ve hareketsiz yaşamdan uzaklaşarak fiziksel ve zihinsel gelişimlerine katkı sağlıyor. Yüzme Bilmeyen Çocuk Kalmasın sloganıyla, modern tesislerde yıl boyunca yüzme eğitimi verilerek daha çok çocuğa yüzme öğretilmesi amaçlanıyor. Doğru postürü teşvik etmek, sağlıklı yaşamı desteklemek ve başarılı sporcular lisanslı sporcu olarak yetiştirmek de projenin hedefleri arasında yer alıyor.
SPORTİF YETENEK TARAMASI VE SPORA YÖNLENDİRME PROGRAMI 
Gençlik ve Spor Bakanlığı ve Milli Eğitim Bakanlığı işbirliğiyle hayata geçirilen Türkiye Sportif Yetenek Taraması ve Spora Yönlendirme Programı, her yıl Milli Eğitim Bakanlığına bağlı tüm okullarda bulunan 3. Sınıf öğrencilerinin antropometrik test ve ölçümleri yapılarak öğrencilerin test ve ölçüm parametreleri bilim kurulumuzun belirlemiş olduğu formüller ile değerlendirilerek, spora olan yatkınlıkları belirlenmektedir. Spora yatkınlıkları tespit edilen gençlerimiz Sporcu Kimliği Geliştirme Eğitim Programına davet edilerek Sporcu Kimliği Geliştirme Eğitim Programı, bağlı bulunulan İl Müdürlüğümüz tarafından tüm İlçe Müdürlüklerimizde belirlenen spor salonlarında, gruplar halinde yaklaşık 1 yıl boyunca devam ederek bu sürede öğrencilerimize geniş ve kapsamlı bir spor eğitimi verilmektedir.  Eğitimlerin sonunda Test ve Ölçümler uygulanarak spor branşlarına yönlendirmeleri yapılmaktadır.
MUTLU ÇARŞAMBA 
Gençlik ve Spor Bakanlığımız tarafından 81 ilde engelli bireyler için hayata geçirilen “Mutlu Çarşamba” Projesi kültür, sanat ve sportif etkinliklerle devam etmektedir. Her hafta teorik ve uygulamalı eğitim alan gençlerin sosyal ve psikolojik gelişmelere katkı sağlanması hedefleniyor. 
SOKAKLAR BİZİM 3X3 BASKETBOL
Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından hayata geçirilen Sokaklar Bizim 3x3 Basketbol Turnuvasına her yıl binlerce basketbol sever katılıyor. 7’den 70’e tüm sporseverlerin yer alabildiği turnuvada basketbol tutkusunu heyecanlı bir atmosferde yaşayabiliyor.  Söz konusu turnuvalar İl Müdürlüğümüz ve ilçe Müdürlüklerimiz tarafından belirli dönemlerde düzenlenmektedir.
4X4 EVİNİN SULTANLARI 
Her yaştan ev hanımları ve çalışan kadınların düzenli fiziksel aktivite alışkanlığı kazandırılması amacıyla Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından "Evinin Sultanları Projesi" hayata geçirilmiş olup, ilimizde belli dönemlerde kadınlara yönelik turnuvalar düzenlenmektedir.