Bugün, şehrimizde "Spor Aşkı Engel Tanımaz" sloganıyla düzenlenen bir etkinlik, toplumda sporun birleştirici gücünü bir kez daha kanıtladı. Gerçekleşen etkinlik, engelli gençlere yönelik malzeme dağıtımı ve atletizm şenliği olarak iki önemli unsuru bir araya getirdi. 
Engelleri aşarak, herkesin spor yapma hakkını savunan bu proje kapsamında Balıkesir’de 13 farklı Özel Eğitim Okulu için, 27 farklı kalemde Bakanlık tarafından gönderilen spor malzemelerinin dağıtım programı düzenlendi. Bu program, Engelliler Haftası etkinlikleri çerçevesinde planlanan Engelliler Atletizm Şenliği’nde düzenlenen turnuva sonrasında gerçekleşen ödül töreninin ardından, Gençlik Haftası programı kapsamında İsmail Akçay Atletizm Sahası’nda gerçekleştirildi. 
Etkinlikte, engelli gençlere spor yapabilmeleri için gerekli malzemelerin dağıtımı gerçekleştirilirken, aynı zamanda bir atletizm şenliği düzenlendi. Engelli gençler, koşu yarışlarında spor yapma isteklerini ve yeteneklerini sergileme fırsatı buldular. Yarışların ardından derece elde eden gençlere ödülleri protokol tarafından takdim edildi.
Engelli bireylerin spor yapma imkânlarını artırmak ve onların spora olan ilgisini desteklemek amacıyla başlatılan “Engelli Bireyler İçin Spor Malzemeleri Dağıtımı Projesi” kapsamında yeni bir adım atıldı. İlk olarak 2022 yılında Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde yapılan törenle başlatılan proje, 81 ilde 500 Özel Eğitim Okulu’na ihtiyaçları doğrultusunda spor malzemeleri dağıtımıyla hayata geçirilmişti.
Projenin ikinci aşamasında ise 81 ilde yer alan 1000 Özel Eğitim Okulu için tüm engel türlerine göre uyarlanmış veya özel üretilmiş, %70’e varan yerli üretim oranına sahip 30.000 adet spor malzemesinin dağıtımına başlandı. Bu malzemeler, engelli bireylerin farklı spor dallarında aktif olarak yer almasını sağlayacak şekilde tasarlandı. Farklı engel gruplarının kullanımı için özel olarak üretilmiş spor malzemeleri, Bakanlıklarca belirlenen okullara teslim edilerek okullarda eğitim gören engelli bireylere ulaştırılacak.
Programda konuşan Vali İsmail Ustaoğlu, ”Şehrimizin tüm bireylerinin sporla buluştuğu, spor kültürünün yaygınlaştığı bir toplum olma yolunda ilerliyoruz. Hepimizin bildiği gibi Sayın Cumhurbaşkanlığımızın liderliğinde her alanda önemli yatırımlar gerçekleştirilmiş ve bu yatırımların önemli bir kısmı da spor altyapısına ayrılmıştır. 
Spor Aşkı Engel Tanımaz Projesi ile sporcularımıza destek olmak aslında Türkiye’nin yarınlarına yapılan önemli bir yatırımdır ve bu kampanya son yıllarda engelli vatandaşlarımıza yönelik hizmetlere büyük katkı sunmaktadır. Yarının sporcularını, yıldızlarını her branşta yetiştirme adına kalitemiz de inancımız da pekişmektedir. Engelli bireylerimiz için özel tasarlanan spor malzemeleriyle sporcularımızın alacakları hizmetler sonrasında, ilimizde birçok engelli spor dalında ve ampute takımlarında başarılı sporcular yetişecektir. Gurur kaynağımız sporcularımızı, antrenörlerimizi ve değerli velilerimizi kutluyorum.” dedi.
İl Müdürü Adem Özalp, ”’Spor Aşkı Engel Tanımaz’ sloganıyla gerçekleştirilen projeyle, toplumda farkındalık yaratırken, engelli bireylerin spor yapma haklarını ve yeteneklerini desteklemeyi amaçlanıyor. Sporun birleştirici gücü sayesinde, engellerin değil, umut ve başarının ön planda olduğu bir dünya inşa etme yolunda önemli adımlar atılıyor. Bu tür projelerle destek sunulan sporcularımız azim ve kararlılıkla çalışmalarını sürdürerek başarı elde etme yolunda ilerliyorlar. 
Bu projeyi organize ederek ilimize bu hizmetlerin sunulmasından dolayı başta Sayın Cumhurbaşkanımıza ve Gençlik Spor Bakanımıza şükranlarımı sunuyorum. Gençlik ve Spor İl Müdürlüğümüz koordinesinde, Milli Eğitim Bakanlığına bağlı Özel Eğitim Okullarına dağıtımını yaptığımız spor malzemelerinin ve bu projenin Balıkesir’e ve ülkemize hayırlı ve uğurlu olmasını diliyorum.” dedi.