Ülkemiz, zıpkınla balık avı branşında düzenlenen ilk uluslararası organizasyona ev sahipliği yaparak 19 ülkeden gelen sporcuları ağırladı. Heyecan verici şampiyonada denizlerin derinliklerinde kıyasıya mücadele eden sporcular, ülkemizden de müsabakaya katılan  9 sporcuyla birlikte toplamda 25 takımı oluşturdu. Antrenörler ve diğer katılımcılarla birlikte 150 kişilik bir kafile, Balıkesir'in misafirperverliğinde sporun ve sağlıklı yaşamın önemini vurgulayarak şampiyonanın heyecanını yaşadı.
Erdek Ocaklar'da 29 Mayıs-2 Haziran tarihleri arasında gerçekleşen organizasyonun açılış seremonisi oldukça coşkulu bir atmosferde gerçekleşti. İl ve ilçe protokolünün katıldığı törende bando, halk oyunları gösterileri ve renkli geçit töreniyle unutulmaz anlar yaşandı. 
‘Denizde Sağlık, Sporda Mutluluk’ temasıyla düzenlenen organizasyon, denizle iç içe olmanın ve spor yapmanın keyfini katılımcılara sunarken, zıpkınla balık avının heyecanını ve doğa sporlarının toplumsal birleştirici gücüne de dikkat çekti. Sporcular, zıpkınla balık avının sadece bir spor dalı olmadığını, aynı zamanda doğa ile bir bütün olmanın ve çevremizi korumanın önemini vurgulayan bir yaşam tarzı olduğunu belirtti. İki gün boyunca süren yarışlarda sporcular mücadele etti ve gösterdikleri yoğun performansın ardından avladıkları balıkları kamp merkezindeki hakem heyetine sundu. Yarışmalar sonrasında avlanan balıklar boy, kilo ve türlerine göre değerlendirilerek derece elde eden takımlara ve sporculara ödülleri takdim edildi. 34. Erkekler ve 3. Kadınlar CMAS Zıpkınla Balık Avı Avrupa-Afrika Şampiyonası’nda Kadın Milli Takımı ikinci, Erkek Milli Takımı ise şampiyon oldu.
Gençlik ve Spor İl Müdürü Adem Özalp, ” İki tarafı denizle çevrili, eşsiz güzellikteki prestij şehrimizde, Türkiye’nin bu branşta ilk uluslararası organizasyonu olan Zıpkınla Balık Avı Şampiyonası’na ev sahipliği yapmanın gururunu ve mutluluğunu yaşıyoruz. Denizlerimizin tarihi zenginliği ve temiz suları, zıpkınla balık avı sporu için mükemmel bir ortam sunmaktadır. Şehrimiz, uluslararası düzeyde önemli bir merkez haline gelirken, zıpkınla balık avı tutkunları için cazip bir destinasyon olmanın yanı sıra spor turizmine de büyük katkı sağlıyor.
Bugün gerçekleşen şampiyonada dünyanın dört bir yanından gelen sporcular, denizlerin derinliklerinde becerilerini sergileyerek rekabetin ve dostluğun en güzel örneklerini sundular. Şampiyonanın düzenlenmesine katkıda bulunan tüm paydaş kurumlarımıza, Türkiye Sualtı Sporları Federasyonuna, Dünya Sualtı Sporları Federasyonuna, organizasyon komitesine ve emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” ifadelerinde bulundu.