Balıkesir’in düşman işgalinden kurtuluşunun 101’nci yıl dönümü düzenlenen törenlerle kutlandı. Atatürk Heykeli’ne çelenk sunumuyla başlayan kutlamalar daha sonra Kuvayi Milliye Meydanında yapılan geçit töreniyle son buldu.
Vali İsmail Ustaoğlu, Garnizon Komutanı Hava Pilot Tuğgeneral Cihangir Kemal Yüzçelik ve Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz’ın Kuvâ-yi Millîye Meydanı'nda Balıkesirlilerin bayramını kutlanmasının ardından Saygı Duruşunda bulunularak İstiklal Marşı okundu. Günün anlam ve önemine ilişkin şiirlerin okunduğu törende Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz Balıkesir’in düşman işgalinden kurtuluşuyla ilgili konuşma yaptı. 
Kurtuluşun sembolü olan Tülütabaklar’ın büyük ilgiyle izlendiği törenlerde vatandaşları bir yandan korkuturken bir yandan da güldürdü. Bu yılki törenlerde Tülütabaklar korku salmanın yanında vatandaşlarla yaptıkları danslarla da ilgi odağı oldu.
Meydanı dolduranların coşkuya alkışla eşlik ettiği Halkoyunları gösterisi ve Balıkesir Diriliş Mehteran Takımının vatan aşkını coşturan gösterisinin ardından Balıkesir Büyükşehir Belediye Bandosu gerçekleştirdiği müzik dinletisi ile devam etti. Kurtuluş Savaşının zor günlerinde düşmanı korkutarak kaçırdıkları rivayetiyle bilinen geleneksel Tülütabakların gösterileri coşkuya farklı bir neşe kattı. 
101. gurur yılında Kuvâ-yi Milliye ateşinin hiç sönmeyeceğini bir kez daha gösteren kutlama programının son bölümünde gerçekleşen Geçit Töreni, protokol ve vatandaşlar tarafından ilgiyle izlendi.  Vatandaşların bayraklar ve alkışlarla eşlik ettiği geçitte gaziler, Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü’nün çeşitli branşlardaki sporcuları ve tülütabaklar yer aldı.