Meksika 1968 Olimpiyatları’nda maraton dördüncüsü olarak Türk atletizm tarihine geçen atlet İsmail Akçay adına Altıeylül Belediyesi tarafından 15.’si düzenlenen yol koşusu, Balıkesir’de gerçekleştirildi.
Altıeylül Belediyesi, Türkiye Atletizm Federasyonu ve Gençlik Spor İl Müdürlüğü tarafından organize edilen ve 12 bin 500 metrelik parkurdan oluşan 15. İsmail Akçay Yol Koşusu’nun başlangıç noktası Atatürk Stadyumu’ndan verildi. Kadınlarda 18-55 ve üstü yaş, erkeklerde 18-80 ve üstü aralığındaki yerli ve yabancı herkese açık olan yarışma yoğun katılımla gerçekleştirildi.
Yarışı erkeklerde Fetene Alemu Regasa birinci kazanırken, Ömer Alkanoğlu ikinci, Üzeyir Söylemez üçüncü oldu. Kadınlarda ise Gamze Bulut Duvar birinci, Dilek Öztürk ikinci, Ezgi Kaya üçüncü sırada tamamladı. Etkinlik sonunda dereceye giren sporculara protokol tarafından ödülleri verdi.
Yarışın başlangıcını AK Parti Balıkesir Milletvekili İsmail Ok yaparken, etkinliğe; Altıeylül Belediye Başkanı Hasan Avcı, Karesi Belediyesi Başkan Yardımcısı Muhiddin Diker, Gençlik ve Spor İl Müdürü Adem Özalp, Türkiye Atletizm Federasyonu yetkilileri, protokol üyeleri, yarışmacılar ve vatandaşlar katıldı.
Gençlik ve Spor İl Müdürü Adem Özalp ise, "Geleneksel olarak düzenlenen İsmailk Akçay Yol Koşusu’nu yine güzel bir katılım ve ilgiyle başarılı bir şekilde tamamlamanın mutluluğunu yaşıyoruz. Bu organizasyon, Balıkesir’in Atletizm sporuna verdiği önemin bir göstergesidir. Bundan sonraki yıllarda da aynı şekilde düzenlemeye devam edeceğiz. Yarışmaya katılan tüm sporcularımızı, emeği geçen herkesi tebrik ediyorum” dedi.