İsmail Akçay 12. Yol Koşusu tanıtım toplantısı, Geçtiğimiz yıl Altıeylül Kurtuluş Etkinlikleri kapsamında İsmail Akçay adına açılışını yaptığımız İsmail Akçay parkı Millet Kıraathanesinde gerçekleştirildi. 
6 Eylül Pazar günü saat 18:00’da gerçekleştirilecek İsmail Akçay 12’nci Yol Koşusu tanıtım toplantısı Efsane Atletimiz İsmail Akçay, Altıeylül Belediye Başkanı Hasan Avcı, Gençlik ve Spor İl Müdürü Lokman Arıcıoğlu ve Atletizm Federasyon Başkanı Fatih Çintimar katılımıyla gerçekleştirildi. Toplantıda, Efsane Atletimiz İsmail Akçay “Koştuğum tüm yarışlarda al bayrağımızın gölgesi önünde ülkemi dünyaya en iyi şekilde tanıtabilmek için koştum” dedi. 
Altıeylül Belediye Başkanı Hasan Avcı “Bu yarışmanın tanıtım toplantısını her yıl İstanbul’da gerçekleştiriyorduk. Bu yıl daha tedbirli olmak adına İstanbul’da değil, Balıkesir’de yapmaya karar verdik. İsmail Akçay Yol Koşusunun 12. sini düzenliyoruz. Amacımız, ülkemizde yaşayan çocuklarımıza, gençlerimize örnek olmasını istediğimiz büyüklerimizin ismini yaşatmak istiyoruz ve gençlerimizi yetiştirmek istiyoruz. Gençlerimize sahip çıkmak geleceğimize sahip çıkmaktır. Gençlerimizin daha çok örnek alabileceği, daha çok rol model olabilecek bizim gurur kaynaklarımızı yaşatmak istiyoruz. Altıeylül Belediyesi olarak da 7. Sini düzenlemiş oluyoruz. Pandemi dönemi nedeniyle bazı tereddütlerimiz vardı ve bunları gidermek kaydıyla, aldığımız önlemlerle gerçekleştireceğiz. Bu yıl geçtiğimiz yıllardaki gibi yoğun bir katılım beklemiyoruz. Katılımı sınırlı tutarak tedbirli bir şekilde, sağlığımıza dikkat etmek kaydıyla bu etkinliği sürdürmek istiyoruz. 373 Türk atlet 7 yabancı atlet kayıt yaptırmış durumdadır.” dedi. 
Organizasyonun sağlıklı ve sorunsuz bir şekilde sonuçlandırılabilmesi için yarışmanın 100 bayan, 300’ü ise erkek olmak üzere toplam 400 kişi ile sınırlandırıldığını belirten Gençlik ve Spor İl Müdürü Lokman Arıcıoğlu şunları kaydetti: “Pandemi döneminde yaşadığımız zorluklar nedeniyle spor camiası olarak da birlik ve beraberlik içerisinde ek tedbirlerle faaliyetlerimizi gerçekleştiriyoruz. isterdik ki küçük yaş guruplarını da dahil edelim. Uluslararası düzeyde daha büyük katılımla yapılmasını isterdik. İnşallah bir sonraki sene bir önceki senelerden daha coşkulu yaparız temennisinde bulunuyorum. İsmail Akçay adına Balıkesir’in kurtuluşunun 98. Yıldönümü kapsamında 12. si düzenleniyor. Altıeylül belediyesi bu konuda ciddi destekler veriyor. Bunu yaşatmak, destek vermek çok önemli. Böyle işbirliği içerisinde, koordinasyon içinde yapıldığı zaman etkinlikler ve programlar çok daha farklı noktalara gidiyor. Daha coşkulu, katılım daha çok ve güzel bir etkinlik ortaya çıkıyor. O yüzden tekraren teşekkür ediyorum. Atletizm, pandemi döneminde birebir temas olmadığından dolayı en rahat yapılabilecek bir branş. Her şeye rağmen 400’e yakın sporcunun olması önemli bir sayı. Aldığımız bütün tedbirlerle inşallah sağlıklı bir organizasyonu gerçekleştireceğiz.” dedi.
Alınan Pandemi tedbirlerini genişleterek 18 yaş altı ve 59 yaş üstündeki kategorilerin bu yarışma içerisine alınmaması gerektiği konusunda ortak kararla yarışmanın düzenlendiğini belirten Federasyon Başkanı Fatih Çintimar “İsmail Akçay bu ülkenin en önemli atletizm değerlerinden birisidir. Biz de bu değerimizi yaşarken onunla birlikte anmak, yaşarken onunla birlikte gençlere örnek olabilmesini, örnek olarak tanıtabilmeyi, bunu da kendisinin görmesini sağlamak adına bu organizasyon başlatılmış, biz de devam ettirmek için elimizden gelen bütün çabayı sarfediyoruz.” şeklinde konuştu.