Yaz tatilinin ardından 187 bin 843 öğrenci ve 15 bin 196 öğretmen için yeni eğitim öğretim yılının ilk ders zili çaldı.
Sabah ilk olarak İl Millî Eğitim Müdürlüğü tarafından Atatürk Anıtı'na çelenk sunulup, saygı duruşunda bulunulmasının ardından Karesi Ali Hikmet Paşa İlkokulunda tören düzenlendi.
Düzenlenen törene; Vali Ersin Yazıcı, Balıkesir Milletvekilleri Adil Çelik, Belgin Uygur ve Pakize Mutlu Aydemir, İl Garnizon ve 9. Ana Jet Üs Komutanı Hava Pilot Tuğgeneral Kemal Turan, Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, Vali Yardımcısı Ergun Güngör, Karesi Kaymakamı Abdulkadir Demir, Altıeylül Kaymakamı Dr. Oktay Kaya, İl Jandarma Komutanı Jandarma Kıdemli Albay Tarık Hekimoğlu, Kara Astsubay Meslek Yüksek Okulu Komutan V. Tnk. Alb. Ahmet Kibar, Bakım, Mühimmat Okulu ve Eğitim Merkezi Komutan V. Piyade Albay Evren Ünal, Karesi Belediye Başkanı Dinçer Orkan, Gençlik ve Spor İl Müdürümüz Lokman Arıcıoğlu, İl Milli Eğitim Müdürü Yakup Yıldız, kamu kurum ve kuruluşlarının yöneticileri, öğretmenler, öğrenciler ve çok sayıda öğrenci velisi katıldı.
Saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başlayan program, protokol, öğrenciler ve öğretmenleri temsilen yapılan konuşmalar ve şiir okunmasıyla devam etti. Programda ayrıca; 2019-2020 eğitim öğretim yılının ilk gününde öğrenciler, ücretsiz ders kitaplarını sıralarında hazır buldu.
Daha sonra okulun 4. sınıf öğrencileri, bu yıl okula başlayan 1. sınıf öğrencilerini çiçeklerle karşılayarak, el ele tutuşup sınıflarına kadar okulun yeni öğrencilerine eşlik etti.