Kredi ve Yurtlar Genel Müdürlüğü tarafından organize edilen Gençlik ve Spor İl Müdürlüğümüz ev sahipliğinde gerçekleştirilen Kırkambar Edebiyat ve Medeniyet Söyleşileri, “Can Veren Pervaneler” programı, Avlu Kongre ve Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi.
Programa, Balıkesir Valisi Sayın Ersin Yazıcı, İl Protokolü ve yurt öğrencileri ile çok sayıda vatandaş katıldı. Ünlü yazarı yakından görmek isteyen öğrenciler saatler öncesinde salonu doldurdu. Birçok öğrenci programı ayakta izlemek zorunda kaldı.
Yoğun bir katılımla gerçekleştirdiğimiz "Can Veren Pervaneler" programında konuşan İl Müdürümüz Lokman Arıcıoğlu, “Her bir beyiti, dörtlüğü, gazeli ayrı bir dünyanın penceresini aralayan divan edebiyatımızın birbirinden güzel şiirlerini en orijinal halini kendine has üslubuyla bugüne aktaran kıymetli hocamızdan dinlemenin keyfini yaşayacağız.” dedi.
Kendine has anlatımıyla dinleyenleri mest eden Hayati İnanç; aşk, ihlas, evlilik, ölüm gibi değerleri, gençlik yıllarında yaşadığı ve hayatında önemli iz bırakan olaylarla birleştirerek mizahi bir dille anlattı. İnanç ayrıca, Şair Nabi, Şeyh Galip, Baki, Mevlana, Kanuni Sultan Süleyman, Yavuz Sultan Selim, Necip Fazıl Kısakürek'ten okuduğu beyitlerle Divan Edebiyatı'nın nadide dünyası ve eserleri arasında keyifli bir yolculuğa çıkardı. Yazar Hayati İnanç’a Balıkesir Valisi Sayın Ersin Yazıcı tarafından takdim edilen hediye ve çekilen hatıra fotoğrafı ile sona erdi.