Balıkesir Valisi Ersin Yazıcı, Garnizon ve 9. Ana Jet Üs Komutanı Hava Pilot Tuğgeneral Kemal Turan, Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, protokol üyeleri ile törene katılan vatandaşların, askeri birliklerin, öğrencilerin ve sporcularımızın bayramını kutladı. Başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere Aziz Şehitlerimizin anısına Saygı Duruşu yapılıp İstiklal Marşı okundu. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın, Cumhuriyet Bayramı nedeniyle Vali Ersin Yazıcı'ya gönderdiği mesaj okundu. Vali Ersin Yazıcı, Cumhuriyetin 96. yıl dönümünde günün anlam ve önemine dikkat çeken bir konuşma yaptı.  Cumhuriyetimizin 96. kuruluş yıl dönümünü Balıkesir'de kutlamaktan büyük bir onur duyduğunu belirten Vali Yazıcı, "Bugün, millî kurtuluş mücadelemizin başarıya ulaşmasının ardından, milletimizin yeni bir devlete ve cumhuriyete kavuşmasının 96. yıl dönümünü kutlamaktayız. Bu kutlu gün vesilesiyle, Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ü, kahraman silah arkadaşlarını, vatan uğruna canlarını feda eden aziz şehitlerimizi ve gazilerimizi sonsuz minnet ve saygıyla anıyor, selam ve sevgilerimi sunuyorum. Cumhuriyet Bayramımız kutlu olsun." dedi.
Öğrenciler tarafından okunan şiirler vatandaşlardan büyük alkış alırken, kutlamalar resmigeçit töreninin ardından son buldu.
Resmigeçit töreni,  Garnizon Komutanlığı, Milli Savunma Üniversitesi Kara Astsubay Meslek Yüksekokulu, Bakım, Mühimmat Okulu ve Eğitim Merkezi Komutanlığı Bando Takımı, Türkiye Muharip Gaziler Derneği Balıkesir Şubesi,  Balıkesir Mehteran Takımı, sporcularımız, öğrenciler, yaya askeri birliklerin katılımıyla yapıldı. Büyük beğeni kazanan geçit töreni halkın coşkulu katılımıyla gerçekleştirildi.