Avrupa Hareketlilik Haftası etkinlikleri kapsamında sağlık için, "Beraber Yürüyelim" sloganı ile Gençlik ve Spor Bakanlığı ile Türkiye Herkes İçin Spor Federasyonu tarafından Türkiye'nin 81 ilinde eş zamanlı yürüyüş yapılacak. 
Balıkesir Valiliği himayelerinde, Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanlığı, Balıkesir Üniversitesi Rektörlüğü, Karesi Belediye Başkanlığı, Altıeylül Belediye Başkanlığı, Balıkesir İl Emniyet Müdürlüğü, Balıkesir İl Sağlık Müdürlüğü, Balıkesir İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Balıkesir Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü ile Karesi ve Altıeylül Gençlik ve Spor İlçe Müdürlüğü, Herkes İçin Spor Federasyonu İl Spor Temsilciliği ve Balıkesir Amatör Spor Kulüpleri Federasyonu’ndan oluşan organizasyon komitesi güzergâh ve faaliyetler konusunda istişarede bulundu. 
Temel amacı bir dizi fiziksel aktivite ile haraketlilik ve sağlıklı yaşam konusunda toplumsal farkındalık gelişimine hizmet etmek olan Avrupa Hareketlilik Haftası vesilesiyle tüm Avrupa'da olduğu gibi ülkemizde de Gençlik ve Spor Bakanlığı ile Türkiye Herkes İçin Spor Federasyonu koordinesinde Türkiye'nin 81 ilinde, yürüyüş ve bisiklet sürme ile gerçekleştirilecek. İlimizdeki yürüyüşe 3'ten 93'e her yaştan vatandaş katılabilecek. Pazar günü saat: 14:00'da Kurtdereli Spor Salonu önünden başlayacak yürüyüş, Avlu (Şehit Hava Pilot Yüzbaşı Nail Erdoğan Anıtı önünde son bulacak.