‘GENÇLERDEN GELECEĞE MEKTUP’ YARIŞMA BAŞVURULARI BAŞLADI

Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından düzenlenen ‘Gençlerden Geleceğe Mektup’ Yarışmasının başvuruları başladı.

13 ŞUBAT 2018
Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından düzenlenen ‘Gençlerden Geleceğe Mektup’ Yarışmasının başvuruları başladı.

Yarışmaya 13 Yaşından Gün Almış ve 29 Yaşını tamamlamamış olanlar katılabilir.

Gençlerin, tarihini bilen, okuyan-yazan ve düşünen bireyler olarak yetişmesi amacıyla hayata geçirilen yarışma, daha önceki yıllarda Gençlerden Ecdada Mektup, Çanakkale, Sarıkamış ve 15 Temmuz Şehitlerine olmak üzere gerçekleştirilmişti.  Bu yıl aynı şekilde yarışma 13-17/18-21/22-29 yaş arılığı olmak üzere üç farklı kategorisinde düzenlenecek.

Yarışmaya Son Başvuru tarihi 31 Mart 2018’dir.

 Gençler; Cumhuriyetin tarihi sürecine, Cumhuriyet tarihine katkı sağlayan kişilere ve Cumhuriyetin geleceğine (2023) ilişkin konularda mektup yazabilecek. Yarışmaya katılmak isteyen gençler 31 Mart tarihine kadar http://formlar.gsb.gov.tr/genclerdengelecegemektup/ internet adresi üzerinden başvuru yapabilecek. Online başvuru imkânına sahip olmayan gençler ise el yazısıyla yazdıkları mektupları en yakın Gençlik Merkezine teslim edecek.

Yarışmada yazılan mektupların değerlendirilmesi ise iki aşamada yapılacak. Mektuplar önce 81 ilde kurulacak komisyonlarca değerlendirilecek ve 10 Nisan tarihine kadar illerde dereceye giren gençler açıklanacak. Yarışmaya katıldığı ilde 3 kategoride ilk 3’e giren gençlerin mektupları Gençlik ve Spor Bakanlığına gönderilecek. Bakanlıkta kurulan komisyon Türkiye derecesine giren mektupları 30 Nisan’da açıklayacak.
"Gençlerden Geleceğe Mektup" yarışmasında Türkiye derecesine giren gençlerden; birinci olanlar, yurt dışı gezisi ile ödüllendirilecek, ikinci olanlara ultrabook bilgisayar ve üçüncü olanlara da dizüstü bilgisayar ödülü verilecek.

Gençlik ve Spor Bakanlığının mektup yarışması olarak düzenlediği 5. yarışma olan “Gençlerden Geleceğe Mektup” yarışmasında derece alan gençler ayrıca devlet büyüklerince kabul edilecek.

Geleceğin liderleri gençlerimizin gönül seslerini duygularını bekliyoruz.